آجرهای نسوز آلومینیومی دارای مقدار زیادی از آلومین هستند. دمای پخت این آجرهای نسوز بین 1200 تا 1800 درجه سانتی‌گراد است و مخلوطی از کائولین، بوکسیت و کروندوم در این آجرها به کار رفته است.

فرمولی که برای آجر نسوز آلومینیومی استفاده می‌شود، Al2O3 است. وزن مولکول آن تقریبا 101.96 است. نقطه ذوب آجر نسوز آلومینیومی 3.762 درجه فارنهایت (2.072 درجه سیلیسیوس) است و نقطه جوش آن 5.391 درجه فارنهایت (2.977 درجه سیلیسیوس) است. چگالی آجر نسوز آلومینیومی 3.95 گرم بر سانتی‌مترمربع است و جرم آن 101.948 گرم در هر مولکول است.

اجر آلومینیومی یک نوع اجرنسوز

 مقاومت آجرهای نسوز آلومینیومی به حدی بالا است که از آن‌ها برای پوشش دیواره درونی کوره‌های ذوب فولاد، کوره‌های سیمان و شیشه، کوره‌های گرمایشی و سایر انواع کوره‌های ذوب و صنعتی استفاده می‌شود.

میزان فرسایش در این آجرها بسیار پایین است و وجود آلومینیوم در ترکیب این آجرهای نسوز موجب شده است، آن‌ها خاصیتی ضد اسیدی و ضدزنگ پیدا کنند و در برابر فلزات ذوب شده مقاوم باشند. جالب است بدانید که با وجود مقاومت بالای آجرهای نسوز آلومینیومی در برابر حرارت، آن‌ها مقاومت کلی کمتری نسبت به آجرهای نسوز رسی دارند. آجرهای نسوز آلومینیومی جز دسته آجرهای مهندسی محسوب می‌شوند.