آجرهای نسوز از خاک نسوز تهیه شده و در دمای 1500 درجه سانتی گراد پخته میشوند.انواع آجرهای نسوز شامل:
1-آجر نسوز سیلیسی:این نوع از آجر از کوارتز تشکیل میشوند.از آجر نسوز سیلیسی برای پوشش دورونی کوره های کک سازی،تولید سرامیک و شیشه ساز استفاده میشود.

2-آجر نسوز اکسید کروم : این آجرها دارای ۵ تا ۱۰ درصد اکسید کروم I و II و ۹۰ تا ۹۵ اکسید آلومینیوم (Al2O3) دارا هستند.این آجرنسوز برای کوره بلند ذوب آهن استفاد میشود.

3-آجر نسوز آلومینیومی: این آجرها، حاوی درصد بالایی از آلومین را دارا هستند. آدر واقع این آجر نسوزاز مخلوط کائولن، بوکسیت و کروندوم که بیش ار ۷۰٪ آلومین دارد، تهیه میشود. و دمای پختی شامل حدود ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ درجه سانتی‌گراد است. از این نوع آجر برای پوشاندن جداره درونی کوره‌های ذوب فولاد استفاده می‌شود. هم چنین به علت مقاومت این آجرها در برابر مواد قلیایی، از آن‌ها به عنوان پوشش جداره درونی کوره‌های سیمان و شیشه هم استفاده می‌شود.
کاربردی اجر نسوز
4-آجر نسوز زیرکونیوم: این  نوع آجر از سولفات زیرکونیوم با اضافه کردن  مقداری آلومین به کوارتز تهیه می‌شود. اکثر استفاده از این نوع آجر نسوز در ساختن کوره ذوب آلومینیوم، کوره مخزن شیشه مذاب و کوره‌های دارای حرارت بالا است. همچنین در ساختن بوته‌های ذوب فلز در صنایع ذوب فولاد و در رآکتورهای اتمی به عنوان بازتاب دهنده نوترون  نیزاستفاده میگردد.

5- آجر نسوز قلیایی: این آجرها از (SiO2)سیلیسیم اکسید و اکسید منیزیم (MgO) تهیه میشوند. استفاده از این نوع آجرنسوزادر پوشش جداره درونی کوره‌های باز تولید فولاد، قسمت‌های بالای کوره‌های ذوب شیشه، کوره‌های دوار در کارخانه‌های تولید سیمان و درو صنایع فلزات غیرآهنی، استفاده میگردد.

6- آجر نسوز اکسید کروم: این نوع آجرنسوز، حاوی ۹۵ درصد Cr2O3 می‌باشد. کاربرد این نوع آجر در تولید کوره ذوب خمیر شیشه در صنعت شیشه‌سازی است.